Обираємо духову шафу для кухні
Гарна духовка може стати для вас символом того, що в давнину називали «домашнім вогнищем» - джерелом радості, тепла та аромату смачної їжі. Тому до вибору духової шафи треба поставитися з усією відповідальністю, щоб із кухні доносилися лише апетитні запахи їжі, а не страшні прокляття кухаря.
Сучасні духовки мають безліч новітніх технологій та купу функцій, одне перерахування яких може увігнати в ступор. Але все не так вже й складно, якщо відкинути маркетинг і почати вибір з аналізу основних параметрів. Кількість наворотів при цьому грає другорядну роль.
Тип духовки: газ чи електрика
У нашій статті «Обираємо варильну поверхню» ми вже детально розглянули головне питання під час вибору: газ чи електрика? Багато брендів випускають обидва типи печей. У кожного з них є переваги та недоліки, але слід визнати: газові духові шафи з кожним днем стають дедалі архаїчнішими. Вони існують, їх продовжують виробляти, але, як у випадку з програвачами вінілових платівок, це нішевий продукт для вузького кола споживачів. Переважна більшість духових шаф, що нині випускаються
У газових духовках набагато менше електронних наворотів і, відповідно, менше вузлів, які можуть вийти з ладу. Хіба що пластикові ручки регулювання можуть поламатися. Отже, якщо ваша мета купити духовку на все життя, то газ — відмінний вибір. Відключення електрики вам теж не будуть страшні, але сірники завжди мають бути під рукою (автозапалювання газових духовок працює від мережі).
Що стосується економічності: найбюджетніші газові плити коштують трохи дорожче за своїх електричних побратимів. Але в деяких будинках рахунки за газ радують набагато більше, ніж рахунки за електрику, на цьому можна заощадити. Якщо ви плануєте купувати електричну духову шафу, то потрібно потурбуватися про окрему проводку, оскільки їхня потужність в середньому коливається від 2.5 до 4 кВт. Духовки також поділяють на класи енергетичної ефективності та більшість із них належать класам. A, A+ та A++. І це не просто маркетинг: духова шафа класу А+ дозволить заощаджувати електроенергію до 25%, а економія з духовкою класу A++ сягає 50%. Втім не завжди працює правило «чим вище клас, тим дорожче», є цілком недорогі моделі, як Gorenje BO74SYW.
Розмір і об'єм
Найпоширеніший об'єм духових шаф - 51-70 літрів. Цього цілком достатньо, щоб прогодувати не саму ненажерливу сім'ю. Найчастіше цей параметр особливо не впливає на зовнішні габарити духовок: майже всі вони вбудовуються в ніші 60х60 см. Але зустрічаються і моделі інших розмірів. Наприклад, компактна Electrolux CombiQuick Flex 800 VKL8E08WV. Висота у неї всього 45.5 см, при цьому є всі необхідні для приготування їжі функції.
Купуючи духовку стандартного розміру, ви можете бути впевнені в тому, що якщо через пару років ви вирішите замінити її на більш сучасну модель, змінювати меблі для цього не потрібно. У компактних духовок єдиного стандарту немає, вони займають менше місця.
Спосіб очищення духовки
Дивлячись на нову блискучу духовку, деякі замислюються про те, що при активному використанні вона швидко втратить свій ефектний вигляд і рано чи пізно її все ж таки доведеться мити. Є кілька технологій очищення, що дозволяють повернути пристрою первозданний блиск.
• Ручна. Дешево й сердито. Тобто мити духовку доведеться, як за старих добрих часів, вручну.
• Парова. Вона ж гідролізна. У жаровню на нижній полиці наливається вода і духовка переводиться в режим очищення. Вода нагрівається, випаровується, а жир розм'якшується. Після завершення процесу духовку протерти губкою. Добре засохлі залишки їжі такий спосіб очищення видалити не допоможе і доведеться попрацювати в класичному «ручному» режимі.
• Піролітична. Найпросунутіша опція. Це спеціальний режим, при якому духовка розігрівається до 500 градусів і всі органічні продукти просто згорають. Все, що вам потрібно буде зробити після цього - здути попіл та протерти поверхні вологою ганчіркою, паралельно підраховуючи вартість витраченої електроенергії.
Багато які духовки мають відразу кілька перерахованих вище способів очищення, які можна комбінувати між собою і, в результаті, домогтися максимальної чистоти.
Основні параметри, на які варто звернути увагу
• Керування. Усього зустрічаються три типи: механічне, комбіноване та сенсорне. У першому випадку всі параметри духовки задаються поворотом відповідних ручок. У більшості моделей їх дві-три: режим, температура, іноді таймер. Тип керування ніяк не впливає на функціональність. Наприклад, у моделі з механічним регулюванням Minola OE 61063 WH є всі необхідні налаштування для приготування різноманітних страв: перемикання режимів нагрівання, гриль та розморожування. У девайсів з
• Таймер і годинник. Тут можуть бути різні варіанти: електронний годинник, таймер, відстрочка старту, пауза, автоматичне вимкнення печі через заданий час тощо.
• Напрямні. Вони бувають трьох видів: рельєфні, дротові та телескопічні. Останні – найпросунутіший варіант. Висувати і повертати на місце лист на телескопічних напрямних просто і зручно.
• Режим НВЧ. Мікрохвильова піч і духова шафа в одному пристрої. Це той випадок, коли на кухні замість двох девайсів можна встановити тільки один.
• Рожен. Корисна штука для приготування рівномірно обсмаженого з усіх боків шматка м'яса чи птиці.
• Термощуп. Його вставляють у продукт під час приготування. Він дозволяє вам відстежувати ступінь готовності страви, регулювати температуру та повідомляє про завершення процесу приготування. Іноді термощуп йде в комплекті навіть із відносно недорогими моделями, такими як Gorenje BO747A42XG. Слід пам'ятати, що в характеристиках духовок виробники іноді пишуть тільки про можливість підключення цього приладу (точніше, наявність відповідного роз'єму і програми), а сам термощуп в комплект не входить і його треба купувати окремо.
• Захист від дітей. Блокування систем керування. Тут все зрозуміло: ця функція потрібна для захисту від дитячих всюдисущих ручок.
• Індикатор залишкового тепла. Світловий сигнал, який сповіщає про те, що панель духовки ще дуже гаряча і чіпати її голими руками небажано.
• Програми нагріву. Дозволяють вам вибрати оптимальний режим для приготування певної страви. Духова шафа автоматично виставляє час, температуру та режим роботи нагрівальних елементів. У деяких моделях кількість програм сягає 50, наприклад у Samsung NV75K5541RB/WT, але для повсякденного використання цілком вистачить 6-10. Приклад золотої середини - шафа з дев'ятьма програмами Beko BIS 14300 BPS.
• Керування через смартфон. Моделей з такою опцією поки що небагато, як і людей, які хочуть нею скористатися. Але як перших, так і других стає дедалі більше. Застосунок, встановлений на смартфоні, дозволяє вибирати потрібні рецепти та режими, а також дистанційно контролювати всі процеси, що відбуваються у вашій «розумній» духовці. Наприклад, поставити в неї розморожуватися вранці піцу і через смартфон запустити процес випічки за десять хвилин до того, як ви ввечері повернетеся додому.
Дизайн
Стиль, в якому виконана духовка - справа господарського смаку. На ринку зараз представлені моделі різноманітних кольорів та форм. Якщо хочеться чогось такого, можна звернути увагу на «дизайнерські» зразки. Наприклад, у Gorenje є лінійки, розроблені спільно з відомими дизайнерами Карімом Рашидом (Karim Rashid) та Ора Іто (Ora Ïto). Не біда, якщо ви про них ніколи не чули, знаючі люди оцінять таке вишукування. Да и выглядят такие духовки действительно круто, вот одна из моделей: Gorenje BO737ORAW.
Висновок
Цілком функціональну і надійну духову шафу можна купити за порівняно невелику суму грошей. Назва бренду та кількість програм не відіграють особливої ролі. Головне - якість, зовнішній вигляд та зручність експлуатації. Навіть у найпростіших моделях духовок маловідомих виробників можна готувати чудові страви. Отже, головне при виборі — грамотно розставити пріоритети та відштовхуватися від ваших потреб.