Як обрати витяжку до кухні: 10 основних моментів
Смажена картопля з цибулькою - що може бути краще? Вона гарна на столі, але коли її запах будить тебе на світанку, рука тягнеться... правильно, до витяжки. Процес споживання їжі - це задоволення, але процесу її приготування та запахів, які його супроводжують, багато хто намагається уникати. Кухонна витяжка - порівняно простий девайс і його вибір визначається не так технічними параметрами самого пристрою, скільки плануванням приміщення і суто особистими естетичними уподобаннями. Вибрати оптимальну модель витяжки нескладно, якщо дотримуватися простих правил.
1. Підключення до системи вентиляції
Для початку слід розібратися з місцем встановлення витяжки та способом її підключення до системи вентиляції. Чим більша відстань від витяжки до вентиляційного отвору, тим складніший і дорожчий процес інсталяції. Вписати в інтер'єр довгий повітропровід буде теж не просто.
Слід врахувати, що на продуктивність витяжки впливає як довжина повітроводу, а й кількість його вигинів. Кожен поворот труби на 90 градусів знижує ефективність витяжки на 5%, не кажучи вже про те, що в повітроводі з часом буде накопичуватися жир та інша гидота.
Наступний нюанс, на який необхідно звернути увагу, це діаметр вентиляційного каналу. Найчастіше зустрічаються два стандарти: 120 та 150 мм. Багато виробників комплектують витяжки перехідниками різного діаметру, що позбавить вас від зайвого клопоту.
Слід врахувати та відстань від витяжки до варильної поверхні. Оптимально – це 650 мм від електричної та 750 мм від газової плити.
2. Тип монтажу
Як і у випадку з підключенням, вибір типу витяжки обумовлений швидше об'єктивними, ніж суб'єктивними факторами. А саме: розмірами приміщення та його дизайном. Базових варіантів лише три.
• Вбудовані. Монтуються над варильною поверхнею безпосередньо в кухонні шафи або приєднуються до них знизу.
• Настінні. Монтуються, як випливає з назви, на стіну. Це найпопулярніший варіант установки. Більшість витяжок, що представлені на ринку, саме для настінного кріплення.
• Стельові. Монтуються та підключаються до отвору на стелі. У деяких випадках труба повітроводу може бути підключена до вентиляційної шахти на стіні та прихована під підвісною стелею.
3. Конструкція витяжки
Не варто нехтувати розмірами самої витяжки. Це той випадок, коли що більше, то краще. Площа повітрозабірника має бути як мінімум рівна площі варильної поверхні, а в ідеалі перевершувати її. Якщо місця на кухні мало, вільного простору для витяжки, що окремо стоїть (вірніше, висить) немає або ви просто не хочете, щоб вона мозолила вам очі, варто звернути увагу на телескопічні, приховані і плоскі витяжки.
• Телескопічні. Найпопулярніший тип витяжок. Займають мінімум місця. Складаються з двох секцій, одна з яких може бути висунута, щоб збільшити площу поглинання. Невеликий розмір зовсім не означає, що витяжки цього малопотужні: при відносно компактних розмірах витяжка Perfelli BIET 6512 A 1000 W LED має продуктивність 1000 м³/год.
• Пласкі. Схожі на телескопічні, тільки без опції збільшення площі. Ідеальний бюджетний варіант для невеликого приміщення. Наприклад, Pyramida MH 60 WH впишеться в будь-який інтер'єр і вироблятиме при цьому мінімальну кількість шуму.
• Скриті. Монтуються найчастіше у шафі над варильною поверхнею. Займають більше місця, ніж телескопічні і пласкі, але оскільки вони приховані в шафі, то розмір ніяк не впливає на дизайн інтер'єру. Приховані витяжки дорожчі, ніж телескопічні та пласкі, але, як правило, ефективніші. Наприклад, Minola HBI 5663 IV GLASS 1000 LED LINE - тиха, економічна витяжка прихованої конструкції.
Якщо місця на кухні багато і ви хочете, щоб витяжка стала повноцінним елементом дизайну інтер'єру, можна розширити критерії вибору і придивитися до похилих, купольних і Т-подібних витяжок.
• Похилі. Найбільш футуристичні на вигляд. І найпопулярніші після телескопічних. Існує думка, що вони найтихіші. Дійсно, рівень шуму у них невисокий, але багато моделей інших типів витяжок теж працюють відносно тихо. Тож вибір саме похилої витяжки – справа смаку та вільного простору на кухні. Відмінний варіант - витяжка Pyramida KZ 60 BL Рівень шуму лише 50 дБ, производительность 320 м³/год. Якщо треба провітрити приміщення вдвічі більше, то підійде Pyramida NR-MG 60 M BL вона розрахована на 700 м³/год.
• Купольні. Класичний тип витяжки. Відмінний варіант, якщо місця на кухні багато і в сім'ї є затяті кулінари, які люблять не тільки готувати, а й робити селфі під час процесу. Купол максимально покриває простір над варильною поверхнею та допомагає вентилятору робити свою справу. У цій категорії можна зустріти як хай-тек дизайн, так і стиль ретро. Витяжка Perfelli K 614 IV Country LED виконана в класичному стилі, але при цьому в ній стоїть просунутий вентилятор з рівнем шуму всього 55 дБ.
• Т-образні. Мають Т-подібну форму і мало чим відрізняються від купольних. Єдина відмінність - повітрозабірник у них плоский, тобто без бані. Один із яскравих зразків — витяжка Perfelli G 6341 BL. При гідних показниках продуктивності та рівня шуму вона дуже економічна і споживає всього 120 Вт.
• Островні (стельові). Монтуються до стелі над варильною поверхнею. Коштують вони недешево, але й купують їх переважно для спеціально спроектованих приміщень. Дизайн тут стоїть на першому місці. Але й технології не відстають. Наприклад, Bosch DWF65AJ60T виглядає футуристично, має продуктивність 649 м3/год, при цьому максимальний рівень шуму всього 76 дБ.
4. Продуктивність
Ключовий технічний параметр витяжки визначається площею приміщення. Обчислити його не складно: необхідно помножити висоту приміщення на його довжину та ширину в метрах. Так ми отримаємо кількість кубічних метрів, або, простіше кажучи, об'єм приміщення, яке потрібно очистити. В ідеалі, витяжка повинна очищати всі ці кубічні метри не менше ніж вісім разів на годину.
Як приклад припустимо, що нам треба встановити витяжку на кухню розміром 2 на 3 метри. Перемноживши довжину (2) на ширину (3) і висоту стелі (2.60) ми дізнаємося об'єм приміщення: 15.6 м³. Помноживши ці 15.6 м 3 на 8 ми отримаємо показник оптимальної продуктивності витяжки для даного приміщення: 124 м 3 /год.
Навіть найбюджетніші витяжки здатні проганяти через себе до 320 м3/год і цього буде цілком достатньо для такої крихітної, за сучасними мірками, кухні. У характеристиках моделей витяжок виробники найчастіше вказують обсяг за максимальних оборотах. Більшість сучасних моделей середній показник — 600-800 м³/час. Не варто забувати і про те, що в так званих студіо, де кухня поєднана з вітальні, необхідно враховувати не тільки обсяг того апендикса, який залишився від кухні, а всього приміщення.
До речі, у багатьох виробників є високопродуктивні витяжки за відносно скромної ціни: наприклад, витяжка Perfelli TL 6812 C BL 1200 LED здатна очищати до 1200 м³/год.
5. Рівень шуму
Потужна витяжка – це чудово, але за все треба платити. Націлившись на потужну витяжку, підсумуйте вартість техніки та рівень шуму, який вона внесе у ваше житло. І якщо немає бажання почуватися на кухні як на гелікоптерному майданчику, до цієї характеристики варто поставитися особливо уважно.
Як і у випадку з продуктивністю витяжки, ТХ найчастіше вказують максимальний рівень шуму, але перед тим, як зробити остаточний вибір, не завадить уточнити інформацію на сайті виробника.
Перед покупкою має сенс також заглянути в якийсь шоу-рум або гіпермаркет електроніки та послухати витяжку «живцем». Але при цьому варто врахувати, що фоновий шум у магазині та на кухні сильно відрізняються. Одна з тихих, але продуктивних витяжок на ринку Perfelli DNS 6862 BL LED Очищає 1200 м³/годину при рівні шуму всього 55 дБ.
6. Стиль, матеріали та догляд
На сучасному ринку представлені сотні моделей найрізноманітніших стилів, які можуть органічно вписатись у будь-який інтер'єр. Основний критерій вибору тут – справа смаку. Єдине, про що не варто забувати: різні матеріали вимагають різного догляду. Якщо витяжка фанерована склом та емальованою сталлю, догляд за нею буде гранично простий. Якщо конструкції витяжки використовуються, наприклад, мідь чи дерево, як у Perfelli K 6622 C 1000 Country BL LED, за зовнішнім виглядом апарата доведеться стежити набагато ретельніше.
7. Клас енергоефективності
Тут все просто: що вищий клас, то краще. Але витяжки — не найенергоємніші девайси в будинку, тому цей показник ніяк не можна назвати ключовим. Проте, якщо вас турбує не лише сума рахунку за електроенергію, а й захист навколишнього середовища, варто звернути увагу на економічні та водночас досить ефективні варіанти, такі як Franke Evo Plus FPJ 705 V BK/SS.
8. Тип фільтрації повітря
Варіантів вибору тут лише два. Точніше, два з половиною.
• Прямоточні витяжки з механічним фільтром очищають повітря від жиру, гару, кіптяви та інших дрібних частинок.
• Рециркуляційні витяжки з механічним та вугільним фільтрами вимагають додаткових фінансових витрат і ретельного догляду, але вони очищають повітря від запахів.
• Прямоткові витяжки з механічним фільтром та можливістю рециркуляції та (за додаткові гроші) встановлення вугільного фільтра.
Якщо у вас в квартирі немає можливості підключитися до системи вентиляції, ви живете на підводному човні або МКС, де запас повітря обмежений і він потребує постійного очищення, слід придивитися до витяжок з режимом рециркуляції. Вони втягують повітря, пропускають його через механічний та вугільний фільтри та повертають туди, де взяли — тобто на кухню.
У всіх інших випадках цілком можна обійтися витяжкою з механічним фільтром, який захищатиме внутрішні поверхні витяжки та повітроводу від кіптяви та жиру. А чим пахне з шахти вентиляції на даху вашого будинку — не так вже й важливо.
9. Кількість швидкостей та тип управління
Кількість швидкостей більшості сучасних витяжок варіюється від двох до дев'яти. Дві - це розумний мінімум. Три - оптимальний варіант. Можна і більше, але цілком може виявитися, що цією функцією ви скористаєтеся один-два рази в житті і потім забудете про неї.
Найбільш поширені кнопковий та механічний типи управління. Сенсорні регулятори теж трапляються часто. Для надійності та практичності їх відмінності не критичні. Вибір на користь того чи іншого типу - справа смаку та особистих уподобань. Любителям тонких налаштувань слід придивитися до витяжок зі слайдерним перемикачем.
10. Додаткові функції
Їх багато і виробники постійно вигадують нові. Іноді вони не дуже потрібні, але часто можуть значно спростити життя на кухні.
• Таймер відключення дозволяє встановити час відключення витяжки після приготування їжі.
• Інтервальне включення: витяжка живе своїм життям, періодично вмикаючись у тихому режимі. Це допомагає забезпечити додаткову вентиляцію приміщення незалежно від того, готуєте ви щось чи ні.
• Підсвічування є практично у всіх моделях витяжок. Про потужність освітлення та кількість джерел світла можна дізнатися у ТХ обраної вами моделі. Лампи у витяжках найчастіше використовуються галогенні чи світлодіодні. Другі вважаються більш просунутим та економічним варіантом.
Разом
Таким чином, ключові технічні параметри, на які слід звертати увагу при виборі витяжки на кухню, - це продуктивність, рівень шуму та керування. Все інше залежить лише від планування кухні та ваших особистих уявлень про прекрасне.
Країна виробництва витяжки також відіграє істотну роль. За надійністю та функціоналом деякі китайські зразки вже давно перевершують європейські аналоги (які теж найчастіше збираються в Китаї).
Деякі вірять у силу бренду. Частково це виправдано. Витяжки Electrolux, Gunter & Hauer, Franke, Gorenje давно присутні на ринку і рекомендацій не потребують. Але у випадку з витяжками технології у всіх виробників приблизно однакові та вирішальну роль відіграють якість та надійність. За цими параметрами ще вчора відносно маловідомі компанії, такі як Eleyus, Minola, Ventolux и Perfelli нічим не поступаються старожилам.