Варильна поверхня. Як зробити правильний вибір?
Проблема вибору варильної поверхні перестане бути для вас проблемою, якщо підійти до її вирішення грамотно та системно. Є об'єктивні обставини, з якими ви нічого вдіяти не зможете. Наприклад, електропровідка не розрахована на підключення важкої техніки. Є й суб'єктивні, такі як особисті уявлення про комфорт та красу. Спробуймо з ними розібратися.
Газ, індукція чи електро?
Газові
Головний аргумент на користь газових варильних поверхонь — газ у багатоквартирних будинках є майже завжди і зникає значно рідше, ніж електрика. Зробивши вибір на користь газової плити, ви практично не ризикуєте залишитися без гарячої вечері, навіть якщо вона проходитиме при свічках.
Переваги:
• Надійність та простота. Чим менше електронних наворотів, тим нижча ймовірність поломки. Газові плити влаштовані просто і виходять з ладу рідше, ніж електричні. Функціонал у газових варильних поверхонь небагатий. Найбільш поширені - електрозапалювання та газ-контроль. Вони мають більшість сучасних моделей. Рідше зустрічаються пристрої з таймером та підсвічуванням. Особливо просунуті моделі, такі як Electrolux KGV7539IK, мають індикатор залишкового тепла.
• Універсальність. Для приготування їжі на газовій плиті можна використовувати будь-який посуд, який призначений для приготування їжі на відкритому вогні. Матеріал, форма та магнітні властивості посуду особливої ролі не відіграють.
• Ціна. У середньому газові плити коштують дешевше, ніж індукційні або електричні. Серед них є і зовсім бюджетні моделі, які, незважаючи на вартість, чудово справляються зі своїм основним завданням. Яскравий приклад - Perfelli HGM 31404. Сучасний дизайн, надійна конструкція, наявність електрозапалювання та газ-контролю.
Недоліки:
• Пожежонебезпека. Запах палаючого рушника знайомий багатьом. У більшості випадків їх палять саме на газових плитах. Відкритий вогонь у будинку - це небезпечно, тут і додати нічого. А ще газом можна отруїтися, якщо вогонь зненацька згасне, а функція захисту «газ-контроль» у плиті відсутня.
• Низький ККД. 30-60% енергії газової плити витрачається на обігрів навколишнього простору, а не на приготування улюбленої страви.
• Складність догляду. "Плита - це обличчя господині". З цим твердженням можна сперечатися нескінченно, проте факт залишається фактом: забруднюється газова плита легко, а якісно відмити всі ці решітки та конфорки часто дуже непросто.
Електричні
Якщо ваш будинок не газофікований, тоді ваш вибір електричні плити. Крім стандартних поверхонь з чавунними блинами є сучасні поверхні з технологією HiLight. HiLight – це технологія нагріву за допомогою вольфрамової гофроленти та склокерамічного покриття. У порівнянні з чавунними млинцями такі поверхні нагріваються за лічені секунди. Та й зовнішній вигляд дуже привабливий, вони чудово виглядають на будь-якій стільниці. Pyramida VCH G 640 - класичний варіант такої поверхні.
Переваги:
• Безпека. На конфорках електричних поверхонь немає відкритого полум'я, тому вони не такі небезпечні, як газові плити. А склокераміка дуже добре проводить тепло впоперек шару листа, і погано вздовж листа. Тому нагрівання поверхня нагрівається лише під посудом.
• Швидкість нагріву. Сучасні електроплити не треба «кочегарити» кілька хвилин, актуальні моделі розігріваються до робочої температури за секунду.
• Простий догляд. Більшість електричних панелей виготовляються зі склокераміки та їх дуже м'яко мити. Але навіть якщо це бюджетна емальована модель з чавунними млинцями, доглядати її однаково простіше, ніж газової.
• Функціональність. На відміну від газових, електропанелі оснащені безліччю різних корисних режимів та функцій. Таймери, системи старт-стоп та інші.
Недоліки:
• Підключення. Проведення в будинку має бути розраховане на серйозне навантаження.
• Швидко нагріваються, але повільно остигають. Якщо не прибрати з плити улюблену страву після її відключення, вона може просто пригоріти.
• Небезпека опіку. Навіть якщо плита забезпечена датчиком залишкового тепла, випадковий дотик до неї загрожує сильним опіком.
Індукційні
Найбільш технологічно просунуті варильні поверхні з максимальною кількістю наворотів. Вони ж - найфутуристичніші на вигляд. Індуковані вихрові струми створюють високочастотне магнітне поле. Плита при цьому не нагрівається і залишається майже холодною, безпосередньо нагрівається посуд. Готувати на індукційних панелях одне задоволення, але і тут є свої нюанси.
Переваги:
• Швидкість та ефективність. ККД індукційної поверхні – близько 90%. Енергія, що виділяється індукційною плитою, йде на розігрів дна посуду, що на ньому знаходиться. Втрати тепла у своїй мінімальні.
• Безпека. Для того, щоб обпектися, торкнувшись індукційної варильної поверхні, треба постаратися. Підпалити щось зовсім неможливо. Поверхня розігрівається тільки від жару посуду, що на ній стоїть. Відповідно, вище за 100 градусів (температура кипіння) вона нагрітися не може.
• Простота догляду. Зовні індукційна варильна поверхня - це просто прямокутний шматок склокераміки. Протер серветкою і вона вже як нова. Більше того, перед приготуванням особливо «жиронебезпечної» страви поверхню індукційної плити можна просто застелити паперовим рушником.
• Навороти. Плити цього типу, як правило, йдуть з масою різних функцій, які полегшують процес приготування. Наприклад, таймер, зворотний відлік часу, захист від дітей, датчики посуду, блокування режимів тощо. За кількістю додаткових корисних фіч індукційних плит немає рівних.
Недоліки:
• Підключення. Середня сумарна потужність чотирьох конфорок індукційної плити – близько 7000 Вт. Деякі моделі споживають понад 12 кВт. Є економічні, такі як Perfelli HI 610 BL, що споживає всього 5600 Вт. Але навіть її підключення на повну потужність до доісторичної алюмінієвої проводки зі слабкими автоматами знеструмить квартиру. А якщо в цей час працюватиме ще електрочайник і пральна машина... Отже, перед покупкою індукційної плити необхідно переконатися, що проводка у вашому будинку витримає передбачуване навантаження.
• Спеціальний посуд. Забудьте про куплену в Стамбулі мідну турку. І про віч із Таїланду зі сферичним дном теж забудьте. І про улюблену каченяту. У посуду для приготування їжі на індукційних поверхнях має бути плоске, феромагнітне дно. Якщо його немає, то, вважай, і посуду немає, треба купувати новий. Або придбати спеціальний сталевий диск-адаптер, який передаватиме тепло нестандартному посуду.
Комбіновані
Трапляються випадки, коли можуть знадобитися комбіновані плити з газовими та електричними конфорками. Наприклад, на дачі ви користуєтеся газовим балоном, якому властиво закінчуватися в невідповідний момент. Якщо плита обладнана електричною конфоркою, ви можете продовжити готування саме на ній. Поєднання комбінованих плит можуть бути різними: газ + електрика, газ + HiLight, газ + індукція, HiLight + індукція.
Є й газово-індукційні гібриди. Коштуватимуть вони дорожче, але за красу та багатофункціональність треба платити. Як приклад такого пристрою можна навести Gorenje GCI691BSC. Комбіновані варильні поверхні мають всі перераховані вище переваги і недоліки газових, індукційних і електроплит, проте явно виділяється тільки плюсовий момент: незалежність від одного єдиного джерела енергії.
Кількість комфорок
Питання, відповідь на яке багатьом може здатися очевидним: їх має бути чотири. Але давайте забудемо про стереотипи і постараємося згадати, коли у вас вдома їжа готувалася більш ніж на двох конфорках? За наявності електрочайника, мікрохвильової печі та мультиварки вам, можливо, чотири конфорки взагалі ніколи не знадобляться. Головне — не економія грошей (різниця в ціні між 2- та 4-конфорковими поверхнями не критична), а економія місця. При бажанні можна поекспериментувати з кольором: деякі моделі, такі як Pyramida PFE 302 BL B, йдуть у різних колірних рішеннях. А заощаджене місце можна зберегти, наприклад, для мультиварки.
Матеріали решіток та панелей
Що стосується решіток, то вибір тут невеликий: чавун, сталь та емальована сталь. Чавун зустрічається найчастіше. Якщо по ньому не бити молотком, то чавун – матеріал, можна сказати, вічний. Емальована сталь виглядає цікавіше. Її легше мити, але пошкодити також легше. На швидкість та якість приготування їжі матеріал решіток не впливає.
З матеріалами панелей дещо цікавіше. Найчастіше використовується сталь, емальована сталь, склокераміка та загартоване скло.
• Емаль — дешево і практично в цьому випадку це зовсім не означає «погано». Модель Minola MGM 614244 IV Vintage Rustic коштує відносно недорого, при цьому виглядає вінтажно і презентабельно.
• Нержавіючая сталь виглядає ефектно, проте її легко подряпати абразивними миючими засобами. Але якщо поводитися з нею дбайливо, то прослужить така плита багато років.
• Склокераміка коштує дорожче за сталь, але й виглядає теж дорожче. Такі плити легко мити, і на них приємно дивитися. Типовий приклад: Electrolux CPE644RBC. Космічний дизайн, таймер, індикатор залишкового тепла і не руйнівна загальна потужність конфорок - всього 7000 Вт.
• Загартоване скло мало чим відрізняється від склокераміки, але у випадку з електроплитами вимагає особливого догляду: різкі перепади температур йому на користь не йдуть. До речі, у поєднанні з чавунними конфорками така поверхня виглядає дуже цікаво: Pyramida PFG 302 BL B.
Функціональні особливості
Функції, на які варто звернути увагу при виборі різних типів варильних поверхонь:
• Газ-контроль. Якщо полум'я конфорки з якоїсь причини згасло, подача газу автоматично блокується.
• Захисне блокування. Перемикачі блокуються від випадкового увімкнення.
• Захист від дітей. Зустрічається на просунутих електро- та індукційних панелях.
• Індикатор залишкового тепла. Світловий індикатор, який попереджає, що варильна поверхня ще гаряча і чіпати її не варто.
• Звуковий сигнал. Може повідомляти про завершення процесу приготування або закінчення заданого часу (функція таймера).
• Розпізнавання наявності посуду. Конфорка вимикається, якщо з неї зняти посуд.
• Розпізнавання діаметра посуду. З цією функцією нагріватиметься лише та частина варильної поверхні, яка знаходиться безпосередньо під посудом.
• Турбо-режим, овін же PowerBoost, він просто «бустер». Різні виробники називають цю функцію по-різному. Вона є в багатьох моделях індукційних плит. Цей режим дозволяє тимчасово збільшити температуру нагрівання поверхні і закип'ятити воду не за п'ять, а за три хвилини.
• Таймер. Ви можете задати час приготування страви і забути про неї, доки вона не буде готова. Таймер сам вимкне варильну поверхню в потрібний час.
• Пауза. У деяких виробників ця функція називається Stop&Go, в інших інакше. Суть одна: тимчасова зупинка, процесу приготування їжі та нагрівання плити без збою встановлених параметрів.
• Наявність кабелю живлення та вилки. В одних моделей підключення проводу електропроводки клемне. З інших просто стирчать дроти. У третіх провід оснащений стандартною вилкою, яку треба вставити в розетку. Це питання швидкості підключення, не більше.
• Керування: сенсорне або механічне. Всі індукційні плити і майже всі електричні мають сенсорне управління.
Підсумок
На ринку варильних поверхонь є визнані лідери, такі як Electrolux, Siemens, Gorenje, Hotpoint-Ariston. Звичайно ж, ці компанії створюють хай-тек продукцію, їх вироби вважаються найбільш прогресивними та сучасними. Але є й відносно нові гравці, зокрема українські, які виробляють надійну та якісну техніку: Eleyus, Perfelli, Ventolux, Minola, Pyramida. Кількість нових функцій та нових брендів постійно зростає. Але, за великим рахунком, їхнє число не має значення. Для більшості користувачів головне – безпека, надійність та зручність.