Електричні обігрівачі: безпека та економія
Можна нескінченно довго сперечатися про масштаби глобального потепління, але те, що зима близько — це факт. Як і те, що взимку буде холодно. Існує безліч речей, за допомогою яких можна підвищити градус, але про них наступного разу. Сьогодні ми поговоримо про електричні обігрівачі.
Основні види обігрівачів
Існує п'ять основних типів обігрівачів для приміщень: інфрачервоні, керамічні, масляні, конвектори та тепловентилятори. Окремо стоять повітряно-теплові завіси. Вони призначені не для обігріву приміщення, а для створення теплового бар'єру на вході.
При виборі будь-якого типу обігрівача основні параметри, на які слід звернути увагу, це потужність апарату і площа опалювального приміщення. Інші характеристики залежать від принципу дії та конструкції приладу. Їх не дуже багато: мобільність, тип монтажу, можливі налаштування режимів роботи. Такі функції, як регулювання температури та таймер, зустрічаються в більшості моделей всіх типів обігрівачів.
Тепловентилятори
Тепловентилятор — один із найпростіших і найшвидших і найдоступніших способів прогріти приміщення. У ролі нагрівального елемента може бути спіраль або керамічні пластини, а вентилятор забезпечує швидку циркуляцію теплого повітря у приміщенні. Основні недоліки такого приладу - це шум вентилятора та енергоспоживання: прилад менше, ніж 1,5 кВт знайти складно.
В цілому, тепловентилятори досить ефективні, при цьому вони — найкомпактніші з усіх можливих типів обігріву. Та й варіантів дизайну теж чимало: Hoffson HFHT-2035 швидше нагадує бумбокс, ніж обігрівач. Є моделі, які можуть не тільки ефективно обігрівати приміщення, але й охолоджувати його, якщо вибрано режим тільки вентилятора. Приклад: Electrolux EFH/C-2115.
Компактність і простота пристрою зовсім не означає, що тепловентилятор підходить лише для обігріву невеликого приміщення. Допустимо, при скромних розмірах Saturn ST-HT1245K здатний прогріти до 22 м².
Масляні радіатори
Класика жанру. Майже як радіатори центрального опалення, тільки замість води в них використовують масло, а розігріває їх на місцева ТЕС, а електрика. Розігріваються вони повільно, але й остигають не швидко. Масляні обігрівачі не завжди радують погляд, займають житлову площу, але при цьому надійні, мобільні та безпечні (якщо не упускати їх на ноги). Втім, промисловий дизайн не стоїть на місці і деякі екземпляри, такі як Gorenje OR2300SRM, зовні чимось нагадують сучасний геймерський системний блок. До того ж у нього є вентилятор. Масляні обігрівачі з вентилятором прогрівають приміщення значно швидше. Радіатор нагрівається, а вентилятор розганяє тепле повітря по кімнаті.
Є в масляних радіаторів інші корисні функції, такі як відключення при перекиданні. Эта функция доступна даже в бюджетных моделях, таких как Ardesto OFH-07X1.
Один із важливих моментів, на які слід звернути увагу при виборі масляного обігрівача – кількість секцій. Наприклад, у моделі Saturn ST-OH0445 сім секцій і цього достатньо для обігріву приміщення площею 15 м². Потрібно опалити більше? Значить, треба більше секцій. Одинадцяти секцій обігрівача Zanussi ZOH/CS-11W цілком вистачає щоб зробити життя кращим вже на 27 м².
Керамічні обігрівачі
Керамічні обігрівачі найчастіше монтуються на стіну. Вони мають металевий нагрівальний елемент, покритий оболонкою з керамограніта. Обігрівачі цього типу розігріваються до температури 60-80 градусів, при цьому джерелом тепла тут є інфрачервоне випромінювання. Це - не найефективніше рішення для швидкого обігріву величезного будинку, зате керамічні обігрівачі займають мінімум місця і їх легко вписати в інтер'єр. І якщо ваша мета – протопити приміщення 15-20 квадратів, керамічний обігрівач стане чудовим рішенням. Кольори, форми та розміри також дуже різноманітні. Крім того, керамічні обігрівачі споживають мало електроенергії: апетити більшості моделей коливаються в діапазоні від 400 до 900 Вт.
Конвектори
Принцип роботи електричного конвектора є досить простим. У процесі конвекції нагріте теплоносієм повітря піднімається вгору, а його місце займає холодне. Найчастіше ці пристрої складаються з конвекційної камери (корпусу) та вентиляційних отворів у вигляді жалюзі. Керамічні або металеві пластини конвекторів мають велику площу, але їхня температура не дуже висока. Асортимент цих опалювальних приладів широкий: від найпростіших бюджетних моделей до прогресивних пристроїв з датчиком присутності, таймером, пультом ДК та іншими корисними функціями.
Конвектори можуть бути підлоговими, такі як Xiaomi SmartMi Electric Heater 1S або універсальними, з правом вибору: кріпити на стіну або влаштувати рух на коліщатках (у комплекті), як Electrolux Brilliant Next ECH/BNE-1500.
Як і керамічні панелі, конвектори бувають різноманітних форм та кольорів. Крім плоских панелей зустрічаються і підлогові системи з ефектним дизайном та світловими спецефектами, як Gorenje HF2000L: майже як башта Саурона, тільки з всевидячим оком біля основи.
Інфрачервоні обігрівачі
Найтехнологічний вид обігрівача. Основна відмінність інфрачервоних обігрівачів від інших систем опалення — вони гріють не повітря, а предмети, розташовані в радіусі їх дії. Діють вони швидко, але локально. Тобто тепло можна відчути відразу після включення приладу, але тільки в зоні ІЧ випромінювання: у кріслі біля обігрівача буде тепло, а в кутах кімнати холодно. Швидко, енергоефективно, але не підходить для вирішення задачі, щоб скрізь у будинку було тепло.
Зовнішній вигляд інфрачервоних обігрівачів може бути будь-яким і вписати їх в будь-який інтер'єр буде просто. Є плоскі металеві панелі, такі як Sunway SW 750, з можливістю встановлення на підлогу або кріплення до стіни. Ну і всім добре знайомі стандартні інфрачервоні обігрівачі з різними варіантами установки. Тут варто згадати продукцію компанії UFO, чиє ім'я вже стало загальним і багато хто використовує його як синонім, коли мають на увазі інфрачервоний обігрівач в цілому. Є й компактні пристрої, такі як Rotex RAS16-H — бюджетний підлоговий прилад із кварцовим нагрівальним елементом.
Трохи « міфології»
Міф №1: електричні обігрівачі сушать повітря
Ще в перших класах середньої школи всім нам розповідали про кругообіг води в природі. Максимум, що може зробити з вологою опалювальний прилад – випарувати її. При цьому вона залишиться у приміщенні. Але тут є нюанс: волога нікуди не подінеться лише із герметично закритого простору. Холодне вологе повітря в першу чергу залишає межі квартири через щілини та системи вентиляції. Так що коли на вулиці холодно, а у вас вдома - тепло, відносна вологість в опалювальному приміщенні буде, швидше за все, нижчою, ніж на подвір'ї. Це - неминуча плата за комфорт і вона ніяк не залежить від типу обігрівача, що використовується. У тому, що з початком опалювального сезону у вас виникає відчуття сухості в носоглотці, винні не обігрівачі, а любов до комфорту.
Міф №2: електричні обігрівачі спалюють кисень
Щодо спалювання кисню, то тут все однозначно: обігрівачі його практично не спалюють. У процесі горіння кисень повинен взаємодіяти з якоюсь горючою речовиною. У випадку опалювальних приладів такої речовини просто немає. Навіть метал відкритих спіралей нагрівальних систем такою речовиною не може бути. Інакше спіралі просто згоряли б. Вони просто розжарюються, але не горять. Так, мікроскопічна кількість кисню вступає в реакцію з металом спіралі, але навіть джунгарський хом'як при диханні виділяє більше СО2, ніж спіраль обігрівача, не кажучи вже про людину.
Коротко про правила використання
Обігрівач може бути джерелом неприємного запаху тільки в тому випадку, якщо це дешевий обігрівач, зібраний з неякісних компонентів. Крім того, пил, який накопичується на опалювальних приладах, нагрівається, згоряє і псує повітря.
Можна боротися із цим явищем за допомогою зволожувача повітря. Гарне рішення, але це напівміра. Краще просто регулярно чистити системи опалення, проводити вологе прибирання та провітрювати приміщення. Навіть узимку, яка близько. До речі, для очищення складних рифлених поверхонь відмінно підійде пароочисник. Зрозуміло, спрямовувати струмінь пари на спіраль тепловентилятора, що працює, — не найблискучіша ідея.
Ну і нагадаємо, що електричний обігрівач призначений насамперед для опалення приміщень, а не для сушіння білизни. Ні, висушити щось, звичайно, вам ніхто не завадить. Але ніколи не варто залишати ваші речі на обігрівачі без нагляду, а тим більше йти з дому в таких випадках. І завжди потрібно переконатися в тому, що волога не потрапить усередину обігрівача, адже це електричні прилади і з водою вони не дружать. А краще використовувати спеціальні сушарки для обігрівачів, з деякими конвекторами вони навіть йдуть у комплекті.
Підсумок
Для швидкого та бюджетного опалення маленького приміщення найкраще підійдуть тепловентилятори. Для моментального точкового обігріву великих просторів інфрачервоні обігрівачі. Коли потрібно стабільно підтримувати оптимальну температуру у приміщенні середнього розміру, слід звернути увагу на масляні обігрівачі, конвектори та керамічні панелі. Ну а якщо у вас завжди двері навстіж і гості стоять у черзі на вхід - купіть теплову завісу.