Електричні зубні щітки і іррігатори
Стоматологи рекомендують чистити зуби двічі на день по дві хвилини. Це – 24 години на рік. Якщо цей час помножити на тривалість життя в розмірі 70 років, то вийде, відповідно, 70 днів. При цьому всі ці 70 днів щітку треба тримати під правильним кутом, контролювати силу натискання та напрямок її руху, приділяти особливу увагу важкодоступним місцям, не забути почистити язик... Втім, самі стоматологи визнають, що мало хто дотримується їх рекомендацій. Люди — створення ліниві, але при цьому постійно кудись поспішають. Добре, що є пристрої, які можуть допомогти вирішити проблеми людської ліні та нестачі часу: електричні зубні щітки та іригатори.
Електричні зубні щітки
Електрощітки роблять свою роботу швидше і краще за людину. Вони відрізняються за типом руху головки, режимами роботи та очищення, комплектації чи іншими особливостями. Багато цих параметрів дійсно важливі. Інші - другорядні. Деякі додаткові функції будуть радувати вас від сили день або два. Давайте розберемося з найважливішими з них.
Електричні зубні щітки можна розділити на три основні типи: стандартні, звукові та ультразвукові.
Стандартні
Головки цих щіток рухаються по колу зі швидкістю від 2000 до 40000 обертів на хвилину. Це найпростіший і бюджетний варіант електрощітки. Вони підходять дорослим, людям похилого віку та дітям. Вони однозначно ефективніші за звичайні щітки, але поступаються своїм більш просунутим побратимам.
Звукові
Ці пристрої генерують звукові коливання частотою від 200 до 400 Гц і здійснюють до 48 тисяч рухів на хвилину. Вони чудово справляються з поставленим завданням, але дуже шумлять. Є деякі нюанси використання. При захворюваннях ясен, наприклад, треба буде вибрати щадний режим очищення.
Ультразвукові
Генерують ультразвук чи створюють вібрацію. Деякі моделі роблять і те, і інше. Вони здійснюють близько 2.4 млн. рухів на хвилину при частоті понад 20 кГц. Більшість сучасних моделей працюють на частоті 1.6 МГц. Ці щітки змітають все на своєму шляху: бактерії, залишки їжі, наліт.
На що звернути увагу при виборі:
• Режими чищення та різні насадки. Їх може бути багато, але практика показує, що більшість людей користуються однією або двома наданими їм можливостями.
• Автономність та портативність. У комплекті багатьох електрощіток є зарядні пристрої, футляри та додаткові насадки, які можуть стати в нагоді в подорожі. Відмінний приклад — Sencor SOC 3311BK
• Додаткові функції, такі як таймер, датчик зносу, датчик тиску (а тиснути на щітку сильно не треба).
• Наявність програмного забезпечення. З такою щіткою у вас з'явиться ще одна причина подивитися на екран свого смартфона. Такі пристрої, як Braun Oral-B Genius 9000 та Philips Sonicare DiamondClean синхронізуються через Bluetooth зі смартфоном і спеціальний додаток наочно показує вам, яку частину зубів ви почистили нормально, а якій слід приділити більше уваги.
Іригатори
Це пристрої для додаткового догляду за ротовою порожниною. За допомогою пульсуючого струменя води, що подається під великим тиском, з зубів змиваються шкідливі бактерії та наліт, вимиваються залишки їжі між зубами та масажуються ясна. Перший іригатор з'явився у 1962 році. З того часу вчені з різних країн провели близько 50 незалежних клінічних досліджень щодо ефективності цього приладу. Всі вони зійшлися на думці, що іригатор справді знижує ризик виникнення пародонтиту, гінгівіту, зубного нальоту та інших бридких речей, про які краще не говорити вголос. Визнаним лідером серед виробників іригаторів є компанія Waterpik. Надійні та ефективні прилади виробляють також компанії Panasonic и Philips.
Залежно від способу життя та складу сім'ї, можна вибрати стаціонарний або портативний іригатор. Призначення у них одне, але властивості та характеристики відрізняються.
Стаціонарні
Повноцінні пристрої з можливістю регулювання напору та частоти пульсації. Їх використовують як у стоматологічних клініках, так і в домашніх умовах. У цього типу іригаторів більші резервуари для води або розчину, є різні насадки для різних цілей та людей: відмінний вибір для великої родини. Частота пульсацій у них може досягати 3200 на хвилину, але оптимальною вважається 1200, як, наприклад, у однієї з найпопулярніших моделей Waterpik WP-100.
Портативні
Як і все портативне, вони призначені для людей, які ведуть самотній спосіб життя та часто переміщуються у просторі. У цього типу іригаторів менший напір струменя і нижче частота пульсації, однак, не дивлячись на це, деякі з портативних пристроїв мають багатий функціонал. Наприклад, при вазі всього 305 грам Panasonic EW1411 має чотири режими роботи, три швидкості та дві насадки.
На що звернути увагу при виборі:
• Габарити та автономність. Тут все зрозуміло: чим менший розмір, то менше функцій. Натомість він буде завжди з тобою. І працює не від мережі, а від акумулятора.
• Для кого? Деякі моделі іригаторів передбачають використання всіма членами великої родини. Тут слід зважити, що параметри роботи цих апаратів для дорослих та дітей – різні. Так що перед покупкою не завадить уважно почитати інструкцію, чи є у даної моделі можливість знизити напір струменя і вибрати щадний (дитячий) режим.
• Кількість насадок у комплекті. У деяких моделей іригаторів буває до десяти різних видів: повсякденні, для чищення брекетів, для язика, носових пазух тощо. Тут треба визначитися: що важливе, а що зайве.
• Потужність та режими роботи. У стаціонарних пристроях тиск досягає 800 кПа, у мобільних версіях – до 600 кПа. Що ж до режимів, то найпоширеніші – це флосс, мікромасаж, пульсація. Решта залежить від фантазії виробника.
Зубні центри
Бажаєте два в одному? Будь ласка: зубний центр Braun Oral-B Professional Care OxyJet MD 20 – це і іригатор, і щітка «2-в-1». Зрозуміло, за своїми характеристиками він трохи поступається вузькоспеціалізованим апаратам, зате робить все швидко і одночасно. Тиск струменя іригатора невеликий: всього 600 кПа, але частота пульсації цілком гідна - 1200 за хвилину. Частота рухів щітки 8800 коливань за хвилину.
Підсумовуючи
Безумовно, вартість більшості з перелічених вище пристроїв не можна назвати дешевою. Але якщо згадати про ціну однієї фотополімерної пломби або про «чарівний» звук бормашини, то відповідь на запитання «чи стоять ці пристрої своїх грошей?» прийде сама собою. Однозначно так. Головне – зробити правильний вибір.