Як вибрати корпус
Вибір корпусу є важливим етапом збирання комп'ютера. На сьогоднішньому ринку представлена така різноманітність корпусів, що розібратися в них та зробити правильний вибір – непросте завдання. Насамперед вибір корпусу залежить від того, для яких цілей буде використовуватися комп'ютер.
Для офісних ПК зазвичай використовують недорогі корпуси з невибагливим дизайном і без будь-яких надмірностей. Адже офісний комп'ютер — це звичайна «робоча конячка». Чого не можна сказати про домашній комп'ютер. Тут головними критеріями є зовнішній вигляд, зручність використання та функціональність. У геймерів вимоги ще вищі: яскравий дизайн, LED-підсвічування, наявність прозорої бічної стінки, гарна вентиляція. Крім цього, необхідно врахувати і сумісність компонентів ПК з корпусом. Ця стаття розповість, на що варто звертати увагу при виборі корпусу в першу чергу.
Розмір корпусу
Перше, від чого відштовхуються при виборі корпусу - це його розмір та підтримка необхідних форм-факторів материнських плат. Звичні всім корпуси баштового типу поділяються на такі типорозміри:
Full Tower
Даний форм-фактор часто є вибором просунутих користувачів і зазвичай використовується для створення робочих станцій і потужних ігрових систем. Корпуси такого типу є найгабаритнішими і забезпечують розміщення комплектуючих будь-якого розміру. Багато з них підтримує установку материнських плат форм-фактора Extended ATX. З платами ATX та Micro-ATX сумісні абсолютно всі Full Tower корпуси. Також у таких корпусах спокійно розміщуються масивні відеокарти та системи водяного охолодження розміром 360 мм. Завдяки великому внутрішньому об'єму системи, побудовані на базі такого корпусу, найменше піддаються перегріву.
Mid Tower
Найпоширеніший тип корпусу з підтримкою плат ATX, Micro-ATX та Mini-ITX. Цей форм-фактор цілком підійде як для простих офісних ПК, так і для ігрових систем. При менших габаритах він так само дозволяє встановити більшість комплектуючих. Це найчастіший вибір звичайних користувачів ПК і ентузіастів.
Mini Tower
Компактні корпуси для побудови мультимедійних центрів та невеликих ігрових систем середньої потужності. Підтримують материнські плати типорозміру Micro-ATX та Mini-ITX. При підборі комплектуючих варто пам'ятати, що Mini Tower корпус обмежує кількість сумісних пристроїв через свої габарити, а також має невелику кількість відсіків для накопичувачів.
Крім корпусів баштового типу існують такі малі форм-фактори як Desktop та Cube. Desktop корпуси можна розміщувати як вертикально, так і горизонтально, вони мають зовсім малий розмір і найчастіше підтримують один форм-фактор материнських плат Mini-ITX. Такий корпус чудово підходить для побудови міні ПК. Корпуси типу Cube за своїми характеристиками дуже схожі на Midi Tower, але відрізняються кубічною формою.
Охолодження корпусу
Можливість установки вентиляторів і СВО, а також кількість посадочних місць для них, напевно, один з найважливіших аспектів при виборі корпусу. Адже гарне та правильне охолодження впливає на температуру комплектуючих, а значить і на ресурс їхньої роботи, на продуктивність системи загалом. Любителі «розгону» процесора, відеокарти та оперативної пам'яті чудово знають, що це вимагає потужного повітряного потоку всередині корпусу. Головне пам'ятати, що гаряче повітря легше за холодне, воно завжди накопичуватиметься у верхній частині.
Якщо ви збираєте ігрову систему з потужними комплектуючими, варто вибирати корпус, у якого, крім вентилятора, на задній панелі також є посадочні місця на верхній панелі. При правильній організації вентиляції повітря попадає всередину через передню панель за допомогою 1-3 вентиляторів і виводиться назовні через задню і верхню панелі. У менш потужних систем вимоги до вентиляції нижче, їм зазвичай вистачає одного вентилятора на вдув та одного на видування.
При виборі корпусу звертайте увагу на наявність встановлених вентиляторів та їх кількість. Залежно від вашої конфігурації ПК може виникнути потреба збільшити потік повітря за допомогою установки додаткових вентиляторів. Деякі моделі корпусів оснащені контролером швидкості вентиляторів, за допомогою якого можна регулювати кількість обертів. Він дозволить у період простою чи слабкого навантаження на систему зменшити рівень шуму від вентиляторів.
Охолодження процесора
Бувають випадки, коли користувач у процесі збирання раптово виявляє, що процесорний кулер чи радіатор не дозволяє закрити бічну кришку корпусу. Щоб уникнути подібних помилок, при виборі корпусу в його характеристиках необхідно звернути увагу на максимальну висоту кулера. Можливо, висота кулера, який ви плануєте встановити, більше цього значення і тоді варто задуматися про більш габаритний корпус або іншу систему охолодження.
Якщо ви плануєте встановлення системи водяного охолодження, необхідно переконатися, що корпус підтримує потрібний вам форм-фактор. Деякі геймерські корпуси підтримують установку СВО як на передній, так і на верхній панелі, що додасть варіативності при розміщенні комплектуючих.
Відеокарта
Довжина вашої відеокарти також може вплинути на вибір корпусу. В компактні корпуси навряд чи поміститься масивна карта. Наприклад, більшість корпусів Mini Tower встановити відеокарту довжиною 300 мм і вище не вийде.
Якщо ви любитель LED підсвічування корпусу та плануєте укомплектувати свій майбутній ПК відеокартою з підсвічуванням, то буде просто непробачно встановлювати її стандартним способом. Деякі виробники корпусів подбали і про це, випускаючи корпуси з підтримкою вертикального монтажу відеокарт. Разом з бічним вікном такий варіант установки дозволить спостерігати за роботою відеокарти у всій її красі.
Накопичувачі
Сучасні корпуси пропонують безліч варіантів розміщення накопичувачів. В геймерських корпусах все частіше можна зустріти установку поза основною зоною розміщення комплектуючих. SSD можна встановити за панеллю кріплення материнської плати, а жорсткі диски розташовуються за прихованим відсіком на нижній панелі. Таке розташування не тільки естетично, а ще й корисно: накопичувачі переміщуються в іншу температурну зону і, відповідно, менш схильні до перегріву. Також існують корпуси з безгвинтовим кріпленням HDD, що дуже зручно, якщо у ваші потреби входить необхідність час від часу знімати або змінювати накопичувачі.
Блок живлення та кабель-менеджмент
Для деяких користувачів верхнє або нижнє розташування блока живлення є важливим та може вплинути на вибір моделі корпусу. При розміщенні під верхньою панеллю в блок живлення потрапляє вже нагріте в корпусі повітря, при цьому сам блок живлення збільшує загальну температуру всередині корпусу. У такому випадку важливо подбати про хорошу вентиляцію. З іншого боку, таке компонування дозволяє за допомогою блока живлення додатково виводити гаряче повітря. Коли блок живлення знаходиться знизу, забір повітря відбувається зовні корпусу і одразу видувається за його межі. Це сприятливо позначається на температурному режимі внутрішнього простору корпусу і самого блоку живлення, збільшуючи до того ж термін служби останнього. У корпусів із встановленим блоком живлення найчастіше верхнє розташування. Корпуси середнього та топового рівня блоками живлення не комплектуються.
У сегменті корпусів преміум-класу нерідко можна зустріти окремі закриті відсіки на нижній панелі для блоку живлення та накопичувачів. Це зроблено з метою зменшити загальну температуру та збільшити аеродинаміку основного простору.
Варто звернути увагу і на наявність у корпусі кабель-менеджменту. Він дозволить приховати кабелі, які зазвичай розрізають потоки повітря, що негативно впливає на якість вентиляції. Та й загалом, «начинка» корпусу без кабелів, що стирчать в різні боки, виглядає набагато естетичніше. Необхідно врахувати, що довжина кабелів блоку живлення повинна бути достатньою для укладання по кабель-каналу обраного корпусу.
Інтерфейсні порти
При роботі зі старим комп'ютером вам часто доводилося тягнутися вниз для підключення периферії до портів на передній панелі? У такому випадку варто звернути увагу на корпус з інтерфейсами на верхній панелі. Це не тільки зручно, але також звільняє місце в передній частині корпусу, яке виробники часто залучають під посадкові місця для додаткових вентиляторів.
Пилові фільтри
Кожен користувач ПК рано чи пізно стикається з необхідністю чищення корпусу від пилу, що скупчився всередині. Частота чищення корпусу помітно знизиться, якщо на місцях вдування та видування повітря встановлені пилові фільтри. Такі фільтри зазвичай знімні, і цілком достатньо періодично знімати їх і промивати проточною водою без необхідності продувати весь корпус повністю.
Хороший якісний корпус з грамотним розподілом внутрішнього простору не тільки спростить збірку ПК та допоможе уникнути перегріву комплектуючих, але також принесе багато зручностей у процесі експлуатації. Все-таки корпус ми не змінюємо так часто, як інші компоненти, тому важливо підійти до вибору відповідально та з розрахунком на майбутні апгрейди системи.