Обираємо кулер для процесора
Навіть люди погано працюють за підвищеної температури. Що вже казати про процесори. Під час роботи вони виділяють велику кількість тепла, а підтримка оптимальної температури CPU — запорука стабільної роботи комп'ютера та душевного здоров'я його власника.
Перше питання, на яке необхідно відповісти при виборі кулера для процесора: що ми збираємося охолоджувати? Чи це буде розігнаний звір, чи просто робоча конячка, чи офісний середнячок? Існують два типи систем охолодження CPU: пасивні та активні. Про те, як їх вибирати та на які параметри варто звернути увагу, ми й поговоримо.
Типи систем охолодження
Пасивна
Пасивна «система» — це просто радіатор без активного охолодження. Він не шумить, енергію не споживає, а й тепло відводить посередньо. Потужність розсіювання (TDP) у таких систем рідко перевищує 65 Вт. Цілком достатньо, щоб охолодити не дуже потужний процесор на кілька градусів, але не більше. Вибрати потрібний пасивний радіатор не складно. Основні критерії — це габарити та тип сокету. Один із гідних варіантів — Arctic Alpine 12 Passive. TDP, правда, всього 47 Вт, зате рівень шуму — 0 дБ. Такі системи охолодження підійдуть для простих процесорів Intel Pentium або AMD Athlon.
Активна
Системи, в яких для охолодження використовуються один або пара вентиляторів та радіатор. Це рішення підійде як для звичайних користувачів, так і для любителів екстріму. Ефективність тепловідведення тут у рази перевищує показники пасивних систем охолодження.
Окрема категорія активних кулерів — системи водяного охолодження (СВО). Крім радіаторів та вентиляторів для охолодження в них використовується ще й рідина. Цей варіант підходить для дуже гарячих процесорів, їх також часто використовують для оверклокінгу. Взагалі, СВО — тема досить велика, яка заслуговує на окрему статтю, тому про них ми поговоримо в інший раз.
Як вибрати і з чого почати?
Для початку слід заглянути в технічні параметри процесора і материнської плати, а також зробити виміри вільного простору всередині корпусу. Існує безліч параметрів, за якими можна вибирати систему охолодження для CPU, ми ж пройдемося по найголовніших.
Сокет
Це фізичний інтерфейс встановлення процесора на материнську плату. Як роз'єм, сокет не є універсальним, спосіб кріплення кулера на той чи інший сокет може відрізнятись. Щоб не зіткнутися з ситуацією, коли кулер просто неможливо встановити через відсутність необхідного кріплення, при виборі важливо відразу переконатися в сумісності комплектних кріплень кулера з сокетом вашого процесора. Більшість кулерів мають у комплекті кріплення як для сокетів Intel, так і для AMD. Але бувають і варіанти із кріпленням лише під один конкретний сокет, наприклад, Thermalright Silver Arrow TR4.
Розмір
Має вирішальне значення. Розмір корпусу та розташування комплектуючих усередині нього — одні з ключових параметрів. Як правило, при збиранні нового ПК спочатку визначаються з моделями процесора, материнської плати та корпусу і лише потім підбирають систему охолодження.
Максимальна висота кулера зазвичай вказується виробником у характеристиках корпусу. У крайньому випадку її треба виміряти самостійно. Прикро буде купити кулер і при монтажі виявити, що він не влазить у корпус.
Для компактних систем підійдуть низькопрофільні кулери, наприклад, Cooler Master X Dream i117. При висоті всього 60 мм він відводить до 70 Вт тепла та працює практично безшумно.
Ще один компактний варіант — Scythe Big Shuriken 2 Rev.B. При тій же висоті він вже здатний охолоджувати потужні процесори Intel Core i7 або AMD Ryzen 7.
Для дуже компактної системи можна розглянути модель Aardwolf Performa 80WF: висота 33 мм, висока ефективність і все це за досить кумедні гроші.
Потужність розсіювання (TDP)
TDP (англ. Thermal Design Power), вона ж потужність розсіювання, вона ж величина теплової потужності системи охолодження процесора — одна з основних характеристик кулера. Існує думка, що TDP кулера має на 50% перевищувати TDP процесора. За бажання досягти мінімальної температури або при оверклокінгу це дійсно актуально, але в більшості випадків достатньо, щоб TDP кулера було на 20-30% більше TDP процесора.
Незважаючи на те, що дана характеристика важлива при виборі кулера, не варто сприймати її як істину в останній інстанції. Точно виміряти цей параметр досить складно і він дає можливість лише приблизно зрозуміти, до якого рівня належить система охолодження. Наприклад, топові конкуруючі моделі Noctua NH-D15 та be quiet! Dark Rock Pro 4 за заявою виробників мають TDP 220 Вт та 250 Вт відповідно. Але при цьому NH-D15 у всіх оглядах виграє пару градусів у Dark Rock Pro 4, незважаючи на менший показник TDP. До речі, обидва кулери призначені для топових процесорів і дуже популярні серед геймерів та любителів розгону. Також до сегменту популярних топових башт можна віднести Thermalright Macho Rev.B, Gamer Storm Fryzen, Phanteks PH-TC14PE.
Матеріали основи
Як правило, основу кулера роблять з алюмінію або міді. Теплопровідність міді значно більша, ніж у алюмінію, але і вартість кулерів з мідною основою більша. Виробникам доводиться балансувати на межі економії та фізики, вигадуючи нові рішення для того, щоб зробити ефективний кулер за менші гроші. Одне з найпопулярніших рішень — комбінація матеріалів. Наприклад, труби, що відводять тепло, виготовляються з міді, мають прямий контакт з процесором, при цьому сама основа зроблена з алюмінію. У такої конструкції продуктивність охолодження не сильно страждає, а ось вартість помітно зменшується. Приклад такого кулера — Silentium PC Fortis 3 HE1425 v2.
У деяких кулерів мідні трубки і основа покриті нікелем, що дозволяє захистити їх від окислення, як, наприклад, у Phanteks PH-TC14S або Cryorig H7. Ну а користь від повністю мідної основи досить добре демонструє кулер Aardwolf Performa 10X, у якого при невеликих габаритах радіатора TDP дорівнює 180 Вт.
Асортимент кулерів з алюмінієвою основою досить широкий і зробити вибір, ґрунтуючись лише на цьому параметрі, складно. Але якщо ви точно вирішили, що вам цілком достатньо алюмінієвої підошви, то одим з найкращих варіантів буде Cooler Master Hyper 212 EVO.
Діаметр та швидкість вентилятора
Діаметр вентилятора та швидкість його обертання — показники, від яких залежить сила повітряного потоку, що проходить крізь пластини радіатора. Здавалося б, що більше — то краще. Але є такий нюанс як рівень шуму. Чим більші діаметр і кількість обертів, тим гучніше працює кулер. Кожен користувач сам для себе визначає, що йому важливіше: продуктивність або тихий системний блок і, виходячи з переваг, вибирає систему охолодження. Хоча бувають і компромісні варіанти, такі як, наприклад, Thermaltake Riing Silent 12 Pro Red або be quiet! Dark Rock 4, в яких витримано баланс між продуктивністю і шумом. Але, враховуючи той факт, що більшість кулерів середнього та топового сегментів підтримують функцію PWM (керування швидкістю вентилятора за допомогою імпульсної модуляції), можна не перейматися тим, що кулер занадто шумітиме при низькому навантаженні на процесор.
Теплові трубки
У системах охолодження процесорів та інших компонентів ПК використовують теплові трубки. Найчастіше вони виготовлені із міді. Трубки наповнені рідиною, яка в процесі нагрівання випаровується на гарячому кінці трубки, поглинаючи теплоту випаровування, і конденсується на холодному. У порівнянні зі звичайними радіаторами, такі системи більш ефективні.
Логічно припустити, що чим більше таких трубок, тим краще. Найчастіше так і є, але бувають винятки. Яскравий приклад подібного кулера — Noctua NH-D9L: всього чотири теплові трубки, але конструкція радіатора без проблем дозволяє відвести від процесора до 140 Вт тепла. А ось радіатори кулерів Cryorig R1 Universal та Thermalright Silver Arrow TR4, навпаки, буквально пронизані тепловими трубками, але ці системи охолодження відносяться вже до топових охолоджувачів повітря з відповідними цінниками.
Підсвічування
Якщо з технічними параметрами кулера вже все зрозуміло, можна подумати і про понти. А саме про підсвічування системи охолодження. Очевидно, що це має сенс лише у випадку, якщо одна із стінок корпусу ПК є прозорою. Підсвічування може бути одноколірним, а може і переливатися різними кольорами. Один з найяскравіших (буквально) зразків — Cryorig H7 Quad Lumi з RGB підсвічуванням. Варто зазначити, що спецефекти не завжди коштують великих грошей. Наприклад, Thermaltake Riing Silent 12 RGB Sync Edition вдвічі дешевше за H7 Quad Lumi, але при цьому теж може похвалитися наявністю аналогічного RGB підсвічування.
Підсумок
Великий вибір кулерів на ринку — це не головний біль для покупця, а благо. Головне — врахувати основні технічні вимоги, а все інше вже є справою смаку. Зрештою, вибір ідеального кулера обумовлений лише трьома основними показниками: ефективність, рівень шуму та ціна.