Огляд кращих термопаст 2022
Рано чи пізно всі стикаються з необхідністю заміни термопасти в ноутбуці або ПК. Термоінтерфейс згодом пересихає і втрачає свої властивості, ускладнюючи теплообмін, внаслідок чого комплектуючі починають перегріватися. Крім того, термопасту слід застосовувати щоразу, коли відбувається встановлення нового компонента та/або системи охолодження. Чи можна розраховувати на термоінтерфейс, нанесений на підошву кулера виробником? Можна, але не варто забувати про те, що він йде як бонус, і, найчастіше, не має високої ефективності. Навіть якщо жодних замін не було, шар термопасти необхідно періодично оновлювати. Дехто вважає, що міняти його слід раз на рік. Але з цим твердженням можна посперечатися, адже багато які термопасти ефективно служать навіть кілька років.
Основні характеристики термопаст
Теплопровідність
Основний показник, від якого необхідно відштовхуватися при покупці. Чим він вищий, тим краще теплообмін між чіпом та системою охолодження. Для безпроблемної роботи ПК звичайного користувача цілком підійде термоінтерфейс із середніми показниками. Тут основними факторами будуть ціна, зручність нанесення та термін експлуатації. Відчайдушним оверклокерам знадобиться щось суттєвіше. У цьому випадку максимальна теплопровідність є ключовим параметром.
Діапазон робочих температур
Від цього параметра залежить ефективність дії термопасти при різних температурах. Наприклад, Thermal Grizzly Hydronaut не втрачає своїх властивостей при температурі від -200 до +350 °C. Така термопаста чудово підійде для оверклокерів. Якщо ж розганяти процесор до «надзвукової» швидкості не планується, то підійде і Noctua NT-H1 з діапазоном від -50 до +110 °C, що дуже добре зарекомендувала себе.
Електропровідність
Існує два види термопаст: ті, що проводять струм та ті, що не проводять. Перші виготовляються із застосуванням металів, які проводять струм (срібла, міді, алюмінію та подібних до них). За своїми характеристиками провідні пасти перевершують непровідні, але наносити їх треба дуже акуратно. Попадання такої пасти на металеві деталі та контакти призводить до короткого замикання і, як наслідок, виходу з ладу компонентів ПК. Непровідні пасти є діелектриками, тому особлива акуратність при їх нанесенні не потрібна. У них середні показники теплопровідності, але більшої частини користувачів цього цілком достатньо.
Кращі термопасти у 2022 році
У кожного фахівця існує власна думка щодо вибору «кращого», сформована на особистому досвіді та довірі до певних джерел, але далеко не всі користувачі, які «дозріли» для самостійної заміни термоінтерфейсу у своєму ПК, вважають себе фахівцями. І справа тут не в скромності, а в об'єктивному ставленні до рівня власних знань та навичок. Наше завдання — допомогти порадою тим, хто поки що стоїть перед вибором, на якій термопасті зупинитися і хоче розібратися, що краще і чому. Виходячи з цього, пропонуємо вам невеликий огляд, який частково полегшить вибір і допоможе якщо не остаточно визначитися із покупкою, то хоча б зорієнтуватися у темі.
Класика, що тут ще сказати? Найпопулярніша термопаста з одним із найвищих рейтингів у мережі. Бестселер магазинів Amazon та Newegg. Карбон, який входить до складу цієї термопасти, відводить тепло швидко та ефективно. Відсутність металів дозволяє не перейматися коротким замиканням під час нанесення. Висока теплопровідність, низький тепловий опір, оптимальна в'язкість та зручність нанесення роблять цю пасту однією з найкращих на ринку. Єдиний нюанс – вона не для оверклокерів.
На початку 2021 року компанія Arctic випустила термопасту MX-5, яка є спадкоємицею мегапопулярної MX-4. Перше, що спадає на очі – це інший колір у порівнянні з MX-4. Склад дещо змінений, але у характеристиках відмінностей мінімум. Теплопровідність залишилася на рівні 8.5 Вт/(м·К), трохи зросла щільність, а динамічна в'язкість знизилася. За консистенцією MX-5 стала трохи в'язкішою, але наноситься без будь-яких труднощів. За підсумками в тестах термопаста демонструє себе трохи краще, виграючи 1-1.5 ° у попередниці. Що загалом гідно і цілком виправдовує трохи вищу ціну, ніж у MX-4.
Високі оцінки споживачів, помірна ціна, широкий спектр застосування, легкість нанесення - хіба цього мало, щоб не пройти повз продукт іменитого бренду? Крім того, NT-H1 — паста на керамічній основі, наносячи яку можна не боятися закоротити. Також можна згадати великий термін придатності, але раз на рік-півтора змінювати її все одно рекомендується.
Одна з найкращих паст на ринку. Присутня майже у всіх «топ-5» інтернет-оглядах. Маючи відмінну теплопровідність, може бути використана для охолодження різних компонентів. До складу входять нано-алюміній та оксид цинку, які добре розсіюють тепло. Одне з найкращих рішень для оверклокінгу. Незважаючи на досить високу ціну (1 грам коштує як 3.5 г NT-H1), завдяки своїм теплопровідним характеристикам та ефективності Kryonaut — одна з найпопулярніших паст на ринку.
Термопаста з теплопровідністю 73 Вт/(м·K) – це найкраще рішення для GPU та CPU розігнаних систем. Рекомендується тим, хто хоче вичавити зі свого комп'ютера максимум: Conductonaut здатна знизити температуру системи більш ніж на 10°. Комплектується всіма потрібними інструментами. З цією термопастою треба бути дуже акуратним: вона проводить струм і перед використанням поверхню, на яку вона наноситься, необхідно ретельно очистити. Крім того, Conductonaut не можна наносити на алюмінієві підошви радіаторів.
Це представник середнього сегменту у світі термопаст від відомого бренду. Досить високий показник теплопровідності – 7.5 Вт/мК. У складі пасти є металооксиди, переважно оксид цинку, тож її рекомендується замінювати кожні три роки. За заявою виробника, паста не проводить струм. Правда є нюнс: паста досить густа і розподілити її рівномірно поверхнею процесора - та ще завдання. Але проблеми з нанесенням швидко забуваються при включенні ПК - паста добре показує себе в тестах і виграє 2-3 градуси навіть у MX-4.
Нове покоління термопаст Gelid Solutions. Не найпоширеніший продукт на нашому ринку, але дуже гідний згадки в нашому огляді. На нього варто звернути увагу, незважаючи на цінник. За своїми параметрами схожа на Arctic MX-4, але ефективність краще: у багатьох оглядах вона стоїть недалеко від Thermal Grizzly Kryonaut. Консистенція досить густа і наявність у наборі лопатки дуже до речі. Чим вище температура процесора, тим краще GC-Extreme розкриває свої характеристики. Наноситься легко, тепло відводить чудово, не проводить струму, не викликає корозії.
Cooler Master HTK-002 High Performance
Термопаста на силіконовій основі. Чудові показники за невеликі гроші. Прекрасне рішення для ноутбуків. Універсальна термопаста, яка може бути використана в системах охолодження CPU, відеокарт, материнських плат тощо. Оригінальний та дуже зручний аплікатор. HTK-002 забезпечує стабільну роботу в широкому діапазоні температур.
Рідкий сплав металу від німецького виробника. Оскільки теплопровідність металів набагато вища, ніж у звичайних термопаст, такі сплави є найефективнішими. Завдяки високому значенню теплопровідності, яке становить 38.4 Вт/(м·K), цей пастоподібний метал часто застосовують при скальпуванні і наносять на сам кристал під кришку процесора. Робота з таким термоінтерфейсом потребує певних навичок. Перед застосуванням необхідно знежирювати поверхні, щоб краплі не стікали на плату. Також варто пам'ятати, що Liquid Ultra не можна наносити на алюмінієву основу кулера, оскільки з часом алюміній і рідкий метал вступають в екзотермічну реакцію, яка може призвести до дуже неприємних наслідків.
Висновок
При виборі термопасти не завжди є сенс та необхідність гнатися за найкращими технічними показниками. Іноді зручність нанесення, довговічність і ціна набагато важливіші. Якщо термопаста застосовуватиметься в системах охолодження геймерської, розігнаної машини, має сенс звернути увагу на струмопровідні пасти, такі як Thermal Grizzly Conductonaut чи Coollaboratory Liquid Ultra. Для ноутбука чи простої «робочої конячки» з головою вистачить Arctic MX-4, Arctic MX-5, Noctua NT-H1 або будь-якої іншої з представлених у нашому магазині термопаст, що не проводять струм.