Що таке «розумний дім»?
Люди завжди намагаються прагнути речей, які спрощують їхнє життя. Багато хто мріяв про те, щоб звичайні повсякденні завдання виконувались самостійно, а фантасти у своїх творах описували майбутнє, де автоматичні системи готують сніданок, прибирають будинок, заправляють ліжка та миють посуд. У середині минулого століття прогрес у сфері електроіндустрії подарував нам побутові електроприлади, що кардинально змінили підхід людини до приготування їжі та прибирання: тостер, домашній холодильник, електрокавоварку, пилосос, посудомийну та пральну машини тощо.
Нині балом керують обчислювальні системи. З появою комп'ютера багато компаній намагалися створити цей розумний будинок з оповідань фантастів. Але саме поява першого смартфона стала поштовхом до автоматизації наших будинків. Почалося все з камер відеоспостереження, які могли передавати відео одразу на смартфон та зберігати записи у хмарі. А зараз розумний дім — це тисячі пристроїв від різних виробників, які виконують безліч корисних для нас з вами функцій.
То що таке розумний будинок? Це комплекс рішень для автоматизації повсякденних дій, який позбавляє нас рутинних завдань. Сюди входить як побутова техніка, яка керується зі звичайного смартфона, так і системи, що контролюють все, що відбувається у квартирі. Починаючи з роботів-пилососів , які займуться прибиранням під час вашої відсутності, та закінчуючи охоронною системою, яка миттєво сповістить вас про будь-яке вторгнення. Залишили праску включеною? Не біда, ви завжди зможете віддалено відключити живлення за допомогою розумної розетки. Чи потрібно збільшити температуру повітря будинку до вашого прибуття? Система розумного будинку дозволить вам налаштувати розклад роботи системи опалення буквально в кілька тапів на екрані вашого смартфона.
У багатьох може виникнути питання «А навіщо це мені потрібно?». Можна виділити як мінімум три явні переваги використання розумного будинку: зручність, спокій та економія. І якщо зручність не викликає жодних сумнівів, то про два останні варто розповісти трохи докладніше. Система розумного будинку дозволяє інтегрувати безліч датчиків, камер і сигналізацій, розумних розеток, що в результаті виводить безпеку вашого житла на зовсім новий рівень. І при цьому ви відразу будете повідомлені про будь-яку позаштатну ситуацію. Погодьтесь, впевненість у тому, що ваш будинок у повній безпеці – незаперечна перевага. Економія теж має місце, незважаючи на початкові витрати на придбання та встановлення системи. Розумні розетки вміють підраховувати витрати електроенергії та допомагають обчислювати найненажерливіші електроприлади. З їхньою допомогою ви зможете оптимізувати енергоспоживання і, зрештою, зменшити рахунки з оплати.
З чого складається розумний будинок і які компоненти зараз представлені на ринку? Давайте розбиратися…
Центральний контролер (хаб)
Це «мозок» розумного будинку, що управляє з'єднаними в систему пристроями та датчиками, які збирають інформацію про зміни умов зовнішнього та внутрішнього середовища. Контроллер «спілкується» з периферією за допомогою бездротових інтерфейсів, найпоширенішими з яких є радіосигнали як широковідомих стандартів Wi-Fi і Bluetooth, так і вузькопрофільних Z-Wave і ZigBee, які використовуються переважно саме в «розумних» системах. Такі канали використовують свою систему шифрування, що дозволяє уникнути зовнішнього вторгнення та посилюють безпеку системи загалом. Управління центральним контролером у більшості випадків реалізовано за допомогою програми для смартфона, що дає вам можливість контролювати свій розумний будинок з будь-якої точки земної кулі, де є доступ до інтернету.
Клімат контроль
Встановлення компонентів системи клімат-контролю дозволить Вам підтримувати комфортну температуру та рівень вологості у вашому будинку. При необхідності розумний будинок включить вентиляцію, під час вашого сну підтримає комфортну температуру у вашій спальні, вранці включить теплу підлогу у ванній кімнаті. За вашої відсутності вся система перейде в економний режим. І все це працює без вашого втручання, розумний будинок сам вирішить, коли і що потрібно зробити. Достатньо лише підключити опалювальні та вентиляційні прилади до терморегуляторів і термореле.
Датчики безпеки
Підключення датчиків дозволить захистити ваш будинок від несанкціонованого проникнення, пожежі, витоку води чи газу. Датчики відкриття та руху миттєво відреагують на будь-яке вторгнення на вашу територію, відразу ж надіславши сигнали на контролер або самостійно надіславши повідомлення господарям або службі охорони. При цьому можливе включення сирени та відеозапису, причому спостерігати за тим, що відбувається, можна відразу на вашому смартфоні. Датчики газу, диму, затоплення покликані захистити від позаштатних ситуацій. Крім повідомлення про спрацювання можливо також перекриття водопостачання, знеструмлення конкретної ділянки електричної мережі. І все це супроводжується звуковим та світловим оповіщеннями. Основними лідерами у виробництві датчиків та охоронних систем є компанії Ajax, Pyronix.
Відеоспостереження
Дізнатися, чим займається ваша дитина у вашу відсутність, як справи з вашим домашнім вихованцем, дистанційно спостерігати за літніми батьками вам допоможе розумна камера. Такі камери не тільки здатні передавати відео, а й робити скріншоти в заданий час, автоматично починати запис при виявленні руху, зберігати файли в хмарне сховище або на карту пам'яті. Без відеоспостереження зараз не обходиться жодна серйозна система розумного будинку.
Контроль освітлення
Розумні системи освітлення поєднують усі освітлювальні прилади в єдиний ланцюг, який дозволяє контролювати їх взаємозв'язок та оптимізувати споживання електрики. Встановлення розумних ламп дає можливість одним натисканням кнопки вказати певний сценарій освітлення. Використовуючи датчики руху в потрібних зонах, можна позбавити себе необхідності шукати вимикач в темряві, адже світло буде загорятися автоматично в момент вашої появи в приміщенні. Завдяки датчикам освітленності можна налаштувати увімкнення світла в будинку або зовні в залежності від часу доби. Під час вашої відпустки розумний будинок може створювати імітацію присутності, у певні періоди включаючи та вимикаючи освітлення у різних зонах.
Розумні розетки
Для віддаленого керування побутовим електрообладнанням використовуються розумні розетки та вбудовані реле Їх також можна налаштувати на певний сценарій роботи за таймером, а контроль споживання електроенергії дозволить заощаджувати на рахунках за електрику. Залежно від моделі, розумна розетка може підключатися до ПК або хмарного сервера за допомогою інтерфейсів GSM, Wi-Fi, Ethernet або RS-232. Найбільш популярні розумні розетки від таких виробників як TP-Link, Xiaomi, Legrand, Trust.
Мультимедіа
З кожним днем випускається все більше пристроїв, які швидко і легко інтегруються до структур розумних будинків. Система розподілу аудіо та відеосигналів мультирум дозволить Вам слухати музику у будь-якій кімнаті без встановлення в кожній із них окремих аудіосистем. При цьому у різних кімнатах може звучати різна музика. Керування відбувається за допомогою планшета чи телефону. Також така система може озвучувати різні події, наприклад відкриття воріт або виконувати функцію дверного дзвінка.
Останнім часом також стають популярними розумні колонки. Одними з найпопулярніших є Echo від Amazon, JBL Link, Google Home. За своєю конструкцією розумна колонка — це бездротовий динамік із вбудованим мікрофоном та голосовим помічником, який працює на основі штучного інтелекту. Мікрофони дозволяють помічнику приймати ваші команди та керувати як самою колонкою, так і іншими пристроями розумного будинку. Крім прослуховування музики за допомогою розумної колонки, ви легко зможете дізнатися погоду, замовити їжу, ввімкнути випуск новин і керувати іншими пристроями вашого розумного будинку.
Управління приладами
Крім мультимедійних пристроїв, розумний будинок може контролювати й інші звичні всім прилади та пристрої. У світлий час доби система керування шторами та жалюзі автоматично відкриє вікна. Розумні замки здатні автоматично відчиняти двері, коли ви підходите до них зі смартфоном або брелоком у кишені.
Звичайно, ніхто не каже, що поголовно всі розетки та вимикачі вже найближчим часом навчаться реагувати на голос господаря квартири, попит на «нерозумні» товари мало змінився і далекий від заходу сонця, проте прогнози невблаганні: до 2020 року очікується автоматизація до 30% американських будинків . З кожним роком кількість розумних пристроїв для дому збільшується, сфера їх застосування розширюється і, незважаючи на ціни, що досить «кусаються» поки що, побутова автоматизація впевнено прогресує. Те, що для нас зараз здається дивиною, через кілька років стане повсякденною річчю. Тож почати користуватися системами розумного будинку можна вже зараз!